Stworzenie własnego arcydzieła z cieniem wymaga kilku kroków. Musisz najpierw stworzyć ramę, rzucić cień i stworzyć sylwetkę.

Cień rzucany

Używanie cieni rzucanych w swojej pracy twórczej może dodać głębi, tajemnicy i elementu twórczego. Możesz użyć cieni, aby stworzyć dramaturgię, dodać nastrój i ukryć niechciane elementy na swoich zdjęciach. Świetnym sposobem na wykorzystanie cieni jest dodanie dodatkowej warstwy zainteresowania poprzez umieszczenie rośliny lub innych roślin przed źródłem światła.

Jeśli interesuje Cię rzucanie cieni, pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć jest to, jak blisko jesteś obiektu, na który chcesz rzucić cień. Im bliżej obiektu znajduje się światło, tym krótszy i ostrzejszy będzie cień. Z drugiej strony, jeśli znajdujesz się w pewnej odległości, cień będzie dłuższy i bardziej rozproszony.

Następną rzeczą, którą będziesz chciał rozważyć, jest to, czy chcesz, aby cień był pojedynczą, ostrą krawędzią, czy też miękką, filmową. Miękkie krawędzie sprawiają, że cień wygląda bardziej realnie i wiarygodnie. Z drugiej strony, twardsza krawędź stworzy bardziej interesujące kształty.

Do rzucania cieni na obiekt możesz użyć flagi, kawałka czarnego foamcore lub parawanu. Możesz następnie przesuwać ekran przed światłem, aby stworzyć ruch lub zmienić kąt nachylenia ekranu. Ekran okienny może być również przewiązany czarną tkaniną, aby stworzyć cętkowany wzór. Im bliżej ekranu znajduje się światło, tym więcej dapplingu uzyskasz i tym bardziej dramatyczny będzie ten dappling.

Innym sposobem na stworzenie ciekawych cieni jest użycie gobo. Gobo to skrót od „go between” i jest to specjalny instrument oświetleniowy, który tworzy wzorzysty cień. Obiekty te występują w postaci szkła, metalu i sklejki i są przeznaczone do użycia pomiędzy światłem a tłem.

Gobo może być również używane do projekcji kolorów. Może być używany w teatrze leko lub projektorze wzorów. Są one rodzajem oprawy oświetleniowej, która może rzucić projektowany cień ostro na dowolną powierzchnię. Typowe gobosy obejmują drzwi, rzędy ogrodzeń i wzory liści.

W przemyśle filmowym, cienie są używane do tworzenia głębi, dodawania dramatyzmu, ukrywania niepożądanych elementów i tworzenia poczucia tajemnicy. Wskazują również porę dnia i położenie źródła światła. Niektórzy artyści używają nawet cieni rzucanych, aby „wydawało się, że mają sens” ze źródłem światła. W akwareli Pat Weaver, użyła ona rzucanych cieni, aby dodać solidności ciemnym barwom i zakotwiczyć temat.

Jeśli interesują Cię cienie rzucane, będziesz chciał się nauczyć, jak je tworzyć. Kluczem jest sprawienie, by cienie były jak najbardziej realistyczne. Jeśli rzucisz cienie na niewłaściwy obiekt, Twój obraz będzie wyglądał nieprofesjonalnie. Być może będziesz musiał również upewnić się, że używasz odpowiedniej ilości światła. Możesz również użyć modyfikatorów światła, aby kontrolować intensywność światła.

Tworzenie sylwetki

Tworzenie sylwetki z cieniem nie jest takie trudne, jeśli masz odpowiednie narzędzia. Możesz użyć lightboxa, papieru celofanowego lub półprzezroczystych przedmiotów, aby stworzyć efekt cienia. Możesz również użyć Photoshopa, aby wzmocnić swoje cienie.

Pierwszym krokiem do stworzenia sylwetki z cieniami jest zrobienie zdjęcia obiektu. Ludzkie oko ma znacznie większy zakres kontrastu niż matryca aparatu, więc Twoje cienie powinny mieć kontrast zbliżony do obiektu. Jeśli fotografujesz na zewnątrz, upewnij się, że słońce jest nisko na niebie. Dzięki temu stworzysz wyjątkowe tło dla swojej sylwetki.

Następnym krokiem jest wykonanie kopii zdjęcia. Możesz użyć Photoshopa lub aparatu cyfrowego, aby zrobić kopię zdjęcia. Po skopiowaniu zdjęcia możesz użyć narzędzia Shadow w Photoshopie. Narzędzie to znajduje się w panelu Image Effects (Efekty obrazu).

Jeśli korzystasz z programu Photoshop, możesz dodać cień do swojej sylwetki, powielając zdjęcie w ikonie nowej warstwy. Możesz również zmienić położenie cienia, przeciągając środkową ramkę i uchwyty. Możesz także wybrać krycie swojego cienia. Aby uzyskać dobry efekt, należy utrzymywać krycie cienia na poziomie około 50% do 75%. Możesz również użyć rozmycia Gaussa, aby połączyć ze sobą dwa cienie. Pozwoli to uzyskać bardziej miękki efekt.

Następnie należy dostosować ekspozycję. Ekspozycja zmieni wygląd cienia i sylwetki, więc musisz się upewnić, że aparat jest ustawiony w odpowiednim miejscu. Ponadto musisz użyć szybkiego czasu otwarcia migawki, aby uzyskać najlepsze wyniki. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz aparatu mobilnego do uchwycenia sylwetki. Najszybsza prędkość migawki to około 1/500 sekundy.

Jeśli używasz aparatu cyfrowego, powinieneś być w stanie wykonać sylwetkę, robiąc zdjęcie obiektu. W tym celu zrób zdjęcie obiektu zwróconego w stronę źródła światła, np. okna. Możesz też zrobić zdjęcie obiektu na tle ściany. Pozwoli to lepiej dostrzec cień.

Możesz również stworzyć sylwetkę, rysując na kartce papieru. Jest to praktyka wywodząca się z XIX wieku, kiedy to kwakier Samuel Metford podróżował po Wielkiej Brytanii jako „profiler”, czyli artysta sylwetkowy. Wykonywał on eleganckie portrety sylwetkowe. Używając jaśniejszej kopii zdjęcia, umieszczał ją za czarną kopią, a następnie ciął wokół konturu, aby stworzyć sylwetkę.

Rysunki sylwetkowe mogą być wykonane z odważnymi wzorami i jasnymi kolorami. Możesz je również wykorzystać do stworzenia niedrogich dekoracji do domu. Są też dobrym sposobem na uchwycenie indywidualnych cech członków rodziny.

Zrób ramkę

Użycie cieni w ramce może wyróżnić zdjęcie. Niezależnie od tego, czy chcesz wyświetlić kolekcję ulubionych zdjęć, czy też chcesz dodać ramkę do wystroju pokoju, cienie są świetnym sposobem na oprawienie swojej sztuki. Dodają one poczucie głębi do obrazu i pozwalają, aby temat był bohaterem.

Używanie cieni może dodać do ogólnego nastroju zdjęcia, a nawet sprawić, że zdjęcie będzie wydawało się tajemnicze i niesamowite. Tworzenie cieni może również nadać dziełu sztuki efekt unoszenia się w powietrzu. Jest to szczególnie przydatne, jeśli próbujesz sprawić, by ponadwymiarowa ramka wyglądała stylowo. Używanie przezroczystych ramek może być również świetnym hackiem dla ponadwymiarowych ramek. Jeśli użyjesz niewidocznej taśmy, możesz umieścić swoją ramkę na ścianie bez konieczności używania kartonowego podkładu.

Jeśli szukasz taniego i prostego sposobu na zrobienie ramki do zdjęć, rozważ użycie sklejki. Ramka ze sklejki jest bardzo łatwa do wykonania i może być używana do różnych celów. Łatwo jest również znaleźć wszystkie materiały eksploatacyjne, których potrzebujesz, aby zrobić jeden. Wystarczy użyć kleju do drewna, aby przymocować sklejkę do ramy.

Możesz również użyć sklejkowej ramki na zdjęcia jako przedniego panelu dla drewnianej ramki na zdjęcia. Możesz znaleźć nowe ramki na zdjęcia w domach towarowych lub sklepach z artykułami rzemieślniczymi, lub możesz użyć ramki z dolara jako podstawy. Możesz również użyć arkusza szkła, aby stworzyć prosty projekt ramki.

Jeśli używasz przezroczystej ramki, możesz użyć piłokształtnego wieszaka do powieszenia ramki. Możesz również użyć taśmy dwustronnej lub kropek kleju, aby umieścić ramkę. Jeśli nie chcesz używać kartonowego podkładu, możesz pokryć pudełko z cieniami materiałami dekoracyjnymi. Możesz również użyć kleju do decoupage, aby pokryć swoją skrzynkę na cienie.

Jeśli nie używasz przezroczystej ramki, możesz również użyć tych samych metod, aby zrobić drewniane pudełko na cienie. Pamiętaj tylko, aby użyć grubszej długości sklejki na boki i tył swojego pudełka. Powinieneś również upewnić się, że masz wystarczająco dużo przestrzeni negatywnej po bokach. Boki powinny być co najmniej dwa razy grubsze niż przód i tył. Należy upewnić się, że listwy drewniane idealnie pasują do wnętrza shadow boxa. Być może trzeba będzie dodać drugą warstwę farby.

Jeśli używasz drewnianej ramy, musisz upewnić się, że jest ona dobrze wentylowana, a farba, której używasz jest wodoodporna. Pomocne jest również użycie wentylatora, aby przyspieszyć czas schnięcia farby. Pomocne jest również użycie plandeki lub plastikowej płachty, aby chronić swoje miejsce pracy. Możesz również użyć farby w sprayu, aby dodać efekt w stylu graffiti.

Możliwości są nieograniczone, jeśli chodzi o fotografię cieniową. Możesz użyć cieni, aby stworzyć kieszeń światła, stworzyć tajemnicę lub dodać poczucie równowagi. Możesz również użyć cieni, aby zastąpić prawdziwą osobę lub sprawić, że model będzie bardziej wyróżniał się na zdjęciach.