Uzyskanie właściwego balansu kolorów jest ważne na zdjęciach. Istnieje wiele sposobów, by to osiągnąć. Możesz użyć programu, lub użyć ręcznego ustawienia w aparacie. Istnieją nawet aplikacje, które zrobią to za Ciebie. Ale jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć na ten temat.

Zrozumienie temperatur barwowych

Używanie balansu bieli poprawnie jest ważną częścią color grading i korekcji kolorów. Bez tej wiedzy mogą wystąpić zniekształcenia kolorów na zdjęciach. Właściwa temperatura barwowa zapewni, że wszystkie kolory będą wyglądały naturalnie.

Zazwyczaj źródła światła mają temperaturę pomiędzy 2000K a 6500K. Wyższe temperatury dają chłodniejsze kolory. Niższe temperatury, z drugiej strony, produkują cieplejsze kolory – ten cytat pochodzi bezpośrednio z serwisu Królowa piękności. Ogólnie rzecz biorąc, niższe temperatury zaczynają się w czerwonej i bursztynowej części widma, łukiem do błękitów.

Znajomość i zrozumienie temperatur barwowych pomoże Ci w produkcji profesjonalnych filmów. Poświęcenie czasu na zrozumienie i opanowanie tych wartości może zaowocować lepiej wyglądającymi, bardziej realistycznymi obrazami.

Znajomość standardowych temperatur barwowych popularnych źródeł światła może pomóc w zrównoważeniu obrazów w postprodukcji. Światło fluorescencyjne może nadać zdjęciom zieloną poświatę, podczas gdy naturalne światło w pochmurny dzień może dać bardziej niebieskie odcienie.

Temperatury barwowe są ważne dla filmowców, ponieważ wymuszają tematy i nastroje w filmach. Kolor światła może również wpływać na odczucia widzów.

Jeśli planujesz sesję wideo, poznanie temperatur barwowych może pomóc w osiągnięciu udanego balansu bieli. Skala temperatury barwowej Kelvina pomoże Ci zrozumieć, jak różne kolory oddziałują na siebie. Ten wykres pokazuje również, jak przeciwieństwo ciepłych i chłodnych kolorów wpływa na temperaturę barwową światła.

Podczas fotografowania w pomieszczeniach, większość fotografów używa ustawienia temperatury barwowej wolframu. Z kolei podczas fotografowania w plenerze większość używa ustawienia temperatury barwowej światła dziennego.

Podczas pracy z mieszanymi źródłami światła, ważne jest, aby mieć bardziej szczegółowe zrozumienie temperatur barwowych w swoim ujęciu. Można to zrobić poprzez ręczne wprowadzenie wartości Kelvina dla zdjęcia, które wydaje się zbyt ciepłe lub chłodne. Możesz również użyć LUT-ów by pomóc sobie w ustaleniu tonu wizualnego Twojego zdjęcia.

Automatyczny vs ręczny balans bieli

Niezależnie od tego, czy ustawiasz idealny balans bieli dla swojego ujęcia, czy próbujesz naprawić nieprawidłowy, musisz wiedzieć jak się za to zabrać. Proces jest inny dla każdego fotografa, więc musisz znaleźć metodę, która działa najlepiej dla Ciebie.

Jeśli fotografujesz w RAW, możesz łatwo dokonać korekty balansu bieli samodzielnie. Możesz również użyć edytora plików surowych, aby dokonać automatycznych korekt. Musisz też upewnić się, że Twój aparat obsługuje pożądany przez Ciebie balans bieli.

Jeśli fotografujesz w trybie automatycznym, Twój aparat wybierze balans bieli, który sprawdzi się w większości sytuacji. Jest to świetna opcja dla osób, które nie chcą zawracać sobie głowy regulacją balansu bieli w aparacie. Jednak może to również powodować problemy, jeśli jesteś w sytuacji, w której jest wiele różnych źródeł światła.

Jeśli jesteś fotografem krajobrazu, często będziesz mieć do czynienia z sytuacjami, w których zmienia się oświetlenie otoczenia. Może to utrudnić uzyskanie prawidłowego balansu bieli. Możesz skończyć z chłodnym, prześwietlonym obrazem lub takim, który jest zbyt ciepły.

Uzyskanie naturalnego wyglądu zdjęć jest ważne. Może być konieczne ręczne dostosowanie balansu bieli w oprogramowaniu do obróbki końcowej.

Możesz również być w stanie wybrać balans bieli, który będzie dla Ciebie najlepszy w aparacie. Większość nowoczesnych aparatów ma zaawansowane algorytmy do wyboru dobrego balansu bieli.

Ważne jest również, aby pamiętać, że balans bieli to nie to samo co ekspozycja. Ekspozycja mierzy jasność światła, które trafia na czujnik. Na przykład, zbalansowane pod względem bieli zdjęcie błękitnego nieba może być prześwietlone. Podobnie, doskonale naświetlone zdjęcie zielonego lasu może być zbyt ciemne.

Odcienie kolorów na zdjęciach

Często odcień kolorów na zdjęciach jest spowodowany nieprawidłowym balansem bieli. Zmiana balansu bieli na zdjęciu może rozwiązać ten problem.

Balans bieli to podstawowa technika edycji zdjęć używana do zmiany koloru światła na zdjęciu. Na balans bieli obrazu wpływa szereg czynników, w tym źródło światła, temperatura i temperatura barwowa. Różne źródła światła mają różne temperatury, co może spowodować niepożądany odcień koloru na zdjęciu.

Balans bieli zdjęcia można naprawić za pomocą suwaków i regulacji kolorów w programie Photoshop. Metody te są szczególnie skuteczne w przypadku zmiany koloru światła w podświetlonych obszarach zdjęcia. Ponadto możesz użyć masek warstw, aby zastosować różne rzuty kolorów do różnych części zdjęcia.

Innym sposobem na naprawienie rzutowania kolorów na zdjęciu jest użycie narzędzia zwanego eyedropper tool. Aby użyć tego narzędzia, kliknij na biały obiekt na zdjęciu, a następnie kliknij na ikonę Selektor balansu bieli.

Narzędzie to jest szybkim sposobem na skorygowanie oddania kolorów na zdjęciu. Możesz również spróbować użyć programowych presetów balansu bieli, aby skorygować zbyt ciepłe lub chłodne kolory. Użycie takiego narzędzia może dodać element artystyczny do Twoich zdjęć.

Rzuty kolorów mogą być trudne do skorygowania, ale nie zawsze są problemem. Niektórzy fotografowie celowo wykorzystują je, aby stworzyć efekt artystyczny. Na przykład, jeśli sfotografujesz osobę ubraną w neonową, zieloną koszulkę, zauważysz zielony odcień. Jest to spowodowane światłem z koszuli odbijającym się od kolorowej ściany.

Ponadto możesz wypróbować różne kolory, aby znaleźć najlepszą temperaturę barwową dla swoich zdjęć. Jeśli fotografujesz obraz panoramy miasta, prawdopodobnie będziesz miał niebieski odcień. Alternatywnie, możesz spróbować zrobić zdjęcie drzewa w lecie.

Korekcja kolorów

Wykonywanie balansu bieli jest krytycznym krokiem w procesie obróbki zdjęć. W zależności od rodzaju źródła światła można ustawić określony balans bieli. W przeszłości fotografowie filmowi byli ograniczeni do ustawień swojego aparatu, ale aparaty cyfrowe mają wbudowane ustawienia wstępne balansu bieli. Możesz użyć narzędzia wyboru balansu bieli w Lightroomie lub Photoshopie, aby wybrać najlepszy balans bieli dla swojego zdjęcia.

Wykonywanie balansu bieli z plikami surowymi jest szybkie i łatwe. Możesz użyć neutralnego odniesienia w twoim surowym pliku, by ustawić twój balans bieli. Możesz również dostosować temperaturę barwową, lub skalę Kelvina, za pomocą jednego kliknięcia.

Oprócz regulacji temperatury barwowej, możesz również zmniejszyć lub zwiększyć nasycenie. Można to zrobić poprzez rozwijanie kanału.

Oprócz temperatury światła, chromatyczność obiektu może wpływać na jednolitość koloru. W takich sytuacjach najlepiej sprawdza się warstwa dopasowania Hue/Saturation (Barwa/Nasycenie). Suwak dla tej warstwy jest również łatwy w regulacji.

Metoda „Biała plama” to kolejna technika, którą możesz zastosować. Ta technika działa najlepiej, gdy obiekty, które próbujesz zbalansować, nie są nasycone. Używając tej techniki, po prostu wybierasz tylko piksele o najwyższej intensywności procentowej. W Photoshopie możesz użyć średniej 5×5 pikseli.

Możesz również użyć warstwy dopasowania Barwa/Nasycenie (Hue/Saturation), aby usunąć rzuty kolorów. Możesz użyć tej techniki, jeśli rzut koloru jest oczywisty, ale chciałbyś zachować jednolitość koloru. Możesz również użyć tej techniki, jeśli rzut koloru wpływa na podkreślone szczegóły.

Możesz również użyć narzędzia Color Checker (Sprawdzanie koloru) w narzędziu wyboru balansu bieli w Lightroomie. To narzędzie przeanalizuje twój histogram, aby pomóc ci zdecydować o najlepszym balansie bieli.

Color grading

Dobre zrozumienie balansu bieli i color gradingu jest niezbędne dla każdego fotografa. Jeśli zajmujesz się kręceniem filmów, będziesz musiał się z tym uporać, jeśli chcesz, aby Twoja praca była widoczna na dużym ekranie. Najlepsze jest to, że w rzeczywistości jest to dość łatwe do zrobienia. Więc, spójrzmy na to, jak zrobić to dobrze.

Po pierwsze, musisz zdecydować, czy zamierzasz użyć komputerowego oprogramowania do korekcji kolorów, lub iść trasą DIY. Jeśli to zrobisz, będziesz musiał znać profil kolorów swoich kamer, abyś mógł uzyskać jak najwięcej z oprogramowania. Następnie, trzeba będzie wiedzieć, najlepszy sposób, aby mieszać różne źródła światła. Jest to ważna kwestia zarówno dla ujęć na zewnątrz dolly, jak i sesji studyjnych. Najlepszym sposobem na to jest użycie narzędzia do kalibracji kolorów, które pozwala wybrać źródła światła, które chcesz mieszać.

Podsumowując, dobry balans bieli i strategia color gradingu sprawią, że Twoje zdjęcia będą wyglądały lepiej niż w aparacie. Jest to szczególnie ważne w przypadku ujęć plenerowych, gdyż warunki oświetleniowe będą się zmieniać w ciągu dnia. Balans bieli o określonej wartości może sprawić, że Twoje ujęcie będzie lepsze lub gorsze, a zły balans może kosztować Cię utratę możliwości wykonania idealnego ujęcia.

Następnym krokiem jest faktyczne dokonanie regulacji. Jest to kwestia tego, które źródła światła chcesz mieszać i ile czasu jesteś gotów poświęcić na ten krok. Najlepszym sposobem jest wybranie źródeł światła z wyprzedzeniem i zaplanowanie czasu, w którym najprawdopodobniej będziesz miał dużo światła dziennego.