Uzyskanie nowego aparatu może być kosztowną decyzją, ale istnieje wiele dobrych opcji tam. W rzeczywistości możesz być zaskoczony tym, jak wiele jest świetnych opcji. Od ultrakompaktowych po lustrzanki cyfrowe – jest wiele różnych typów aparatów do wyboru.

Canon EOS M50 Mark II

Niezależnie od tego, czy szukasz pierwszego aparatu, czy zapasowego, Canon EOS M50 Mark II to świetny wybór. Jest kompaktowy i lekki, ma dobrą jakość obrazu i dużą matrycę. Jest też dość niedrogi, co czyni go dobrym wyborem dla początkujących.

Możliwe jest również przesyłanie na żywo filmów Full HD do serwisu YouTube bezpośrednio z aparatu. Aby to zrobić, musisz jednak mieć co najmniej 1000 subskrybentów. Możesz także później geotagować swoje zdjęcia, podłączając aparat do odbiornika GPS za pomocą aplikacji Canon Connect App. Jeśli posiadasz odbiornik GPS GP-E2, możesz ustawić lokalizację dla zdjęcia, a aparat automatycznie oznaczy je geotagiem.

Canon EOS M50 Mark II to jeden z najbardziej kompaktowych aparatów w swojej klasie, ale ma mnóstwo funkcji dla wideografów i twórców treści. Aparat ma wbudowany wizjer elektroniczny OLED (EVF), wyjście HDMI i wyjście cyfrowe A/V. Ma wejście mikrofonowe 3,5 mm i może nagrywać wideo w 4K.

Posiada również ekran dotykowy, który umożliwia ustawienie punktu ostrości oraz przeglądanie zdjęć i filmów. Posiada wizjer o rozdzielczości 2,4 mln punktów, który jest 0,62x większy niż inne w swojej klasie. Posiada również tryb dotykowego ustawiania ostrości, który pozwala ustawić punkt ostrości poprzez dotknięcie ekranu LCD.

System autofokusa aparatu Canon EOS M50 Mark II jest dokładny i szybki. Wykorzystuje on system Dual Pixel CMOS AF, który jest jednym z najlepszych w branży. Ponadto posiada funkcję Eye-Detection AF, która wykrywa ludzkie oczy podczas fotografowania.

Chociaż M50 II jest doskonałym aparatem, ma pewne niedociągnięcia. Brakuje w nim AF wykrywającego ludzkie oczy, który można znaleźć w modelu EOS R6, a w trybie 1080p wykorzystuje autofokus oparty na kontraście. Jest to problem, jeśli fotografujesz szybko poruszające się obiekty. Możliwe jest również nadmierne wyostrzenie zdjęć, co tworzy aureolę i zwiększa poziom szumów.

Nikon D3200

Jeśli zaczynasz przygodę z fotografią lub szukasz nowego aparatu, Nikon D3200 to świetny wybór. Jest kompaktowy i lekki, a jednocześnie oferuje dużą kontrolę. Został również zaprojektowany z myślą o wygodzie i trwałości. Nikon D3200 ma wbudowany mikrofon mono, dzięki czemu można nagrywać dźwięk podczas fotografowania. Posiada również bezprzewodowy adapter mobilny, dzięki czemu można przesyłać zdjęcia do zgodnego smartfona.

Jakość obrazu w Nikonie D3200 jest całkiem dobra, dzięki wysokiemu zakresowi dynamiki i szerokiemu zakresowi ISO 100-6400. Jest też w stanie nagrywać filmy Full HD w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli przy 24, 25 lub 30 klatkach na sekundę.

Przetwornik obrazu CMOS aparatu D3200 to duża poprawa w stosunku do 14,2-megapikselowego modelu D3100. Jest to matryca formatu DX o najwyższej rozdzielczości w ofercie firmy Nikon. Współpracuje również z procesorem Nikon EXPEED 3, który zapewnia doskonałe odwzorowanie obrazu bez szumu cyfrowego. W modelu D3200 zastosowano także pomiar matrycowy, który wykorzystuje 420-pikselowy czujnik RGB do obliczania ekspozycji na podstawie rozkładu tonów.

Autofokus aparatu D3200 działa bezgłośnie. Posiada również 11-punktowy autofokus, który świetnie nadaje się do rejestrowania mimiki twarzy szybko poruszających się obiektów. System AF aparatu D3200 nie jest tak dokładny jak w profesjonalnych aparatach, ale jest szybki.

Warto również zauważyć, że aparat D3200 ma szeroki zakres trybów scen. Może wykonywać zdjęcia w jasnym świetle dzięki obiektywom o szerokiej przysłonie, a także w słabym świetle bez użycia lampy błyskowej. Posiada sześć wspólnych trybów scen oraz sześć dedykowanych trybów scen, w tym Zbliżenie, Portret nocny, Krajobraz i Portret.

Warto również zauważyć, że czas pracy aparatu D3200 na baterii jest godny szacunku. Jego maksymalny czas zdjęć seryjnych wynosi 20 minut.

Fujifilm X-T4

Niezależnie od tego, czy polujesz na nowy aparat cyfrowy, czy też po prostu chcesz unowocześnić swój dotychczasowy model X-T3, warto zapoznać się z aparatem Fujifilm X-T4. Fujifilm istnieje od 85 lat i jest wiodącym systemem reprodukcji kolorów. Są też znani z fizycznego designu. X-T4 wygląda jak aparat w stylu retro.

Fujifilm X-T4 udoskonalił konstrukcję i stylistykę swojego poprzednika, modelu X-T3. Jest on solidniej zbudowany i oferuje lepszy czas pracy na baterii. Jest także uszczelniony pod wpływem warunków atmosferycznych, co oznacza, że poradzi sobie z temperaturami sięgającymi nawet minus 10 stopni Celsjusza.

Fujifilm X-T4 wyposażony jest w 26.1-milionowy sensor X-Trans CMOS 4 oraz procesor X-Processor 4. Takie połączenie pozwala uzyskać doskonałe zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych. Posiada również nową mechaniczną migawkę i jasny wizjer elektroniczny OLED o rozdzielczości 3.69m punktów.

Fujifilm X-T4 posiada także nowy tryb symulacji filmu. Tryb ten pozwala na rejestrowanie obrazów o wysokokontrastowym, zdesaturowanym wyglądzie. Można także wyprowadzać obrazy w 8-bitowym formacie TIFF. Aparat posiada ustawienie gamma F-Log, które jest pomocne przy maksymalizacji zakresu dynamicznego w trudnych scenach.

Fujifilm X-T4 posiada stabilizację obrazu w korpusie, która koryguje ruch góra-dół. Z funkcji tej może korzystać niemal każdy obiektyw zamontowany w aparacie. Pomaga ona zredukować drgania aparatu, co jest szczególnie przydatne przy fotografowaniu z ręki. Umożliwia także fotografowanie z obiektywami wyposażonymi w optyczną stabilizację obrazu.

Podstawowe aparaty Fujifilm z serii X posiadają ekran dotykowy, który służy do nawigacji po menu i sterowania punktami AF. Posiadają również szybkie menu, które pozwala na przewijanie zdjęć. Posiadają również dedykowany port słuchawkowy, który jest przydatny, gdy chcemy skorzystać z mikrofonu.

Sony A7R IV

Niezależnie od tego, czy szukasz nowego aparatu średnioformatowego, czy zastępstwa dla swojego starego, Sony A7R IV będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Jego cechy obejmują wysokiej rozdzielczości 61-megapikselowy przetwornik obrazu z tylnym podświetleniem, który zapewnia szeroki natywny zakres czułości od ISO 100-32000. Sensor posiada również 5-osiową stabilizację obrazu SteadyShot INSIDE, która redukuje drgania aparatu nawet o 5,5 stopnia.

Sony A7R IV ma także szeroki 15-stopniowy zakres dynamiczny, który zapewnia płynniejszą gradację. Dodatkowo, podświetlana matryca wytwarza oszałamiające szczegóły przy niskich ISO. Pozwala to na uzyskanie wysokiej jakości zdjęć krajobrazowych. Oferuje również profesjonalne kręcenie filmów w rozdzielczości 4K.

Sony A7R IV posiada nowy przetwornik obrazu i EVF o wyższej rozdzielczości. Posiada również nowy system menu. Nowe menu ma uproszczoną strukturę, z węższym tekstem. Menu jest łatwiejsze do odczytania i oferuje pomoce wizualne. Są też nowe przyciski umożliwiające dostosowanie aparatu, w tym nowa tekstura Multi-Selektora (AF Joystick).

Podświetlana od tyłu matryca Sony A7R IV oferuje wysokiej rozdzielczości 61-megapikselowy przetwornik obrazu. Posiada również szybki silnik przetwarzania obrazu BIONZ X. Silnik ten redukuje szumy, poprawiając jednocześnie szczegółowość i czułość.

Sony A7R IV posiada również elektroniczny wizjer, który umożliwia regulację aparatu w czasie rzeczywistym. Posiada on funkcję dotykowego ustawiania ostrości, która pozwala określić obiekt w pobliżu krawędzi kadru. Można także przeciągać ramkę ostrości. Ułatwia to rozpoczęcie śledzenia obiektu w nieruchomościach.

W matrycy Sony A7R IV zastosowano także system Fast Hybrid AF, który zapewnia szybkie i dokładne wykrywanie. System ten wykorzystuje zarówno dane o kolorze, jak i o głębi obrazu, aby zapewnić szybki i dokładny AF. Posiada on również funkcję Real-time Eye AF, która zapewnia wyraźną ostrość na twarzy obiektu.

Leica LX10

W odróżnieniu od Leica V-Lux 3, LX10 posiada obiektyw o ekwiwalencie 24-72 mm f/1.4-2.8 oraz 4.1x większą matrycę. Oferuje również szybki system autofokusa, który utrzymuje ostrość na obiektach w słabym oświetleniu. Posiada również szereg trybów fotografowania, w tym tryb ostrości punktowej, kompozycję na żywo i wykrywanie twarzy.

Panasonic LX10 posiada również duży pierścień sterowania przysłoną wokół obiektywu, który może być używany do ustawiania ostrości. Pierścień sterujący jest również dostosowywany, aby zapewnić użytkownikowi różne ustawienia. LX10 posiada również funkcję Starlight AF. Tryb ten pozwala na śledzenie poruszającego się obiektu i nagranie filmu, na którym aparat śledzi ostrość. Aparat posiada również technologię DFD (depth from defocus).

Aparat LX10 został również wyposażony w wysokiej jakości tryb nagrywania wideo UHD 4K. Aparat jest w stanie nagrywać w Full HD, a nawet może nagrywać wideo w zwolnionym tempie. Tryb ten posiada również dodatkowe funkcje, w tym wbudowany czujnik, który wykrywa, czy aparat jest przechylony.

LX10 posiada dotykowy wyświetlacz, który może być przydatny podczas ustawiania punktu ostrości. Wyświetlacz LCD jest jasny i ma rozdzielczość 10-40 tys. punktów. Jest też w stanie nagrywać wideo w formacie 4K/30p.

LX10 posiada obiektyw 24-72 mm f/1,4-2,8 z maksymalnym otworem przysłony f/2,8. Oferuje on również odległość teleogniskowania 30 cm. Obiektyw wyposażony jest w technologię POWER O.I.S.+, która pozwala na wykonywanie zdjęć i filmów z pięknymi efektami bokeh. LX10 posiada również zaawansowane funkcje 4K Post Focus.

LX10 oferuje również przegubowy tylny ekran, który przyda się vlogerom i osobom nagrywającym wideo. Można go obrócić tak, by był skierowany do góry, dzięki czemu widać, co się fotografuje. Posiada również 3-calowy ekran dotykowy LCD, który jest jasny i ma rozdzielczość 1040 tys. punktów. LX10 posiada ładowarkę USB, którą podłącza się do bocznej komory. Waży 10,9 uncji (310 gramów) bez akumulatora.